W folkowym stylu

Ludowe motywy jako część wystroju mieszkania, czy domu, to nie tylko propozycja dla tych osób, które mają szczególny sentyment do tradycji. Ten ożywczy i ciepły akcent w nowoczesnych wnętrzach znajduje wielu zwolenników. Zwłaszcza jeśli to tylko dodatek w postaci puf, zasłon, czy obrusa i nie dominuje nad innymi elementami wystroju. 


Sztuka ludowa to wieki tradycji i różnorodność wzorów. Odnosi się to w szczególności do polskiej sztuki ludowej, która dzięki uwarunkowaniom historyczny i kulturowym zachowała swoje bogactwo. W innych państwach nie jest to takie oczywiste. W wyniku rozwoju cywilizacji i przenoszenia się ludzi ze wsi do miast, tradycje zdobienia ludowego często dawno już zanikły, a przekazywane kiedyś z pokolenia na pokolenie wzory odeszły w zapomnienie. W Polsce sztuka ludowa jest wciąż żywa, a od kilku lat znalazła swoje miejsce pośród nowoczesny wnętrz. Modern folk, czy też new folk, styl polegający na łączeniu nowoczesnej architektury wnętrz z elementami pochodzącymi ze sztuki ludowej, to stosunkowo nowa moda. Jest wiele osób, które czują sentyment do tradycji i potrzebujących odrobiny ciepła i swojskości w swoich wnętrzach. Dodatki wykorzystujące motywy folklorystyczne są zazwyczaj kolorowe, mają ciepłe, radosne tonacje i wprowadzają w ten sposób ożywczą, ale i domową atmosferę. Intensywne odcienie czerwieni, żółci, zieleni, które składające się na te zdobienia dobrze komponują się z bielą i szarościami, tworząc wyjątkową aranżację wnętrza.


To, co jest zaletą ludowych wzorów, w nadmiarze może być jednak ich wadą. To silny i dominujący motyw, dlatego zazwyczaj wystarcza kilka dodatków by nadać charakteru całości wnętrza, ale bardzo łatwo przesadzić i zdominować wnętrze tym stylem. Dlatego świetnie sprawdzają się jako akcenty w postaci niewielkich mebli, jak pufy, rollery, jako zdobienia tkanin, np. na poduszkach, jako zasłony, obrusy.
Neofolk design to kierunek, po który sięgają nawet najwięksi współcześni projektanci. Projektowane meble, dodatki, akcesoria, to nowoczesne wzornictwo i rozwiązania, wykorzystujące nowatorskie materiały lub te naturalne, jak drewno, wełna, len. Mimo tego, że czasem projektanci wykorzystują po prostu gotowe wzory ze sztuki ludowej, to tworzone przez nich przedmioty mają swój nowoczesny, współczesny wymiar.


Tak jest z pufami i siedziskami z oferty Premium dostępnymi na Pufy.pl. Siedziska typu Cube, Roller, Jota w wersji Folk to meble z haftowanymi komputerowo motywami ludowymi. Dodatkowo charakteru ludowości dodaje im najwyższej jakości naturalny materiał filcowy. Połączenie góralskiej parzenicy, filcu i prostego archetypowego kształtu owalu, jak w przypadku Pufy Island Folk, sprawia wrażenie przedmiotu stworzonego pod strzechą góralskiej chaty, choć pod względem użytkowym i jakości wykonania, to nowoczesny mebel na miarę XXI wieku.  
Więcej na: Pufy.pl