Aranżacje wnętrz w stylu prowansalskim

Prowansja kojarzy się przede wszystkim z malowniczymi widokami: lawendowe pola, winnice, ruiny zamków, słoneczne wzgórza i plaże. Klimat i atmosferę tego francuskiego regionu można odtworzyć we wnętrzach. Aranżacje w stylu prowansalskim nawiązują do wiejskiego krajobrazu, są stylowe, ale ciepłe i przytulne.Styl prowansalski wyróżnia się inspirującą elegancją. Elementy wykonane z naturalnego kamienia, przetarcia i chropowate tapety na ścianach, podłogi z surowych desek oraz wyeksponowane belki sufitowe i konstrukcyjne, to rozpoznawalne cechy tego stylu. Warto wiedzieć, że meble w Prowansji są zazwyczaj robione z naturalnych materiałów: litego drewna, wikliny, bawełny i lnu. Zarówno elementy konstrukcyjne, jak i obicia tych mebli, są kolorystycznie spójne, w odcieniach bieli, szarości, niebieskiego i delikatnej żółci. Wierzchnia warstwa mebli jest pokryta białą farbą lub lakierem, w taki sposób, aby widoczna była struktura drewna. 


O meblach w stylu prowansalskim mówi się, że to przedmioty „z duszą”, bowiem poddaje się je często charakterystycznemu przecieraniu lub innym zabiegom postarzającym. Warto wiedzieć, że szafy, regały i półki w tym stylu mają zazwyczaj delikatną konstrukcję, a ich fronty są ozdobione rzeźbieniami. Dekoracyjne gzymsy zwracają na siebie uwagę, ponieważ nie są to meble o znacznych rozmiarach.  Znakiem rozpoznawczym salonu, jadalni lub kuchni w stylu prowansalskim jest witryna o delikatnej konstrukcji, służąca do eksponowania pięknej porcelany i bibelotów.W kuchni lub w jadalni w stylu prowansalskim zawsze stoi duży stół, przy którym może zasiąść cała rodzina. Jasne szafki i delikatne pastelowe obicia krzeseł, kanapy lub sofy to element niemal obowiązkowy. Cała aranżacja w stylu prowansalskim jest pogodna, jasna i słoneczna. Ekspozycję wzbogacają motywy roślinne, nawiązujące do uprawy lawendy i winorośli oraz oliwek. 


Urządzając wnętrza w stylu prowansalskim należy uwzględnić ważne elementy, jakim są tkaniny i dekoracyjne dodatki tekstylne: poduszki, abażury, zasłony, narzuty i obrusy. Jeśli chcemy unowocześnić styl prowansalski, warto wykorzystać do tego miękkie siedziska: pufy, fotele relaksacyjne i worki sako. Dobrym pomysłem jest, aby te elementy były ozdobione wzorem nawiązującym do krajobrazów Prowansji.Dekoracje w stylu prowansalskim można wykorzystać także w aranżacjach w stylu vintage i shabby chic. Najpopularniejsze są kosze wiklinowe wyściełane ozdobnym płótnem, doniczki z aromatycznymi ziołami oraz suszona lub żywa lawenda. W prowansalskich aranżacjach ważną rolę pełnią również przedmioty ozdobione motywem lawendy: serwetki, obrusy, ściereczki, wazony i zastawa stołowa.  

Źródło: pufy.pl