Modne wnętrze w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny wyróżnia się na tle innych oryginalnością i brakiem określonych zasad, co do aranżacji wnętrza. Polega on na łączeniu różnych stylów, a jedynymi aspektami, którym podlega są:  wyczucie smaku, intuicja i estetyka. Eklektyzm zyskuje coraz większą popularność, ponieważ daje znaczną swobodę w kwestii aranżacji i dekoracji wnętrz. Ale czy eklektyzm doprawdy pozwala na wszystko? 

Styl eklektyczny króluje we wnętrzach, w których zabytkowe meble zestawia się z nowoczesnymi
Modne wnętrze urządzone w stylu eklektycznym może czasem wydawać się nieco chaotyczne i nieuporządkowane, ale jest to zazwyczaj tylko pierwsze wrażenie. Poprawne zastosowanie stylu eklektycznego skutkuje harmonijnym wyglądem, nawet jeśli w aranżacji zestawiono elementy z zupełnie odrębnych i odległych stylów. Eklektyzm najczęściej spotykamy tam, gdzie całkowita metamorfoza przestrzeni nie była możliwa. Wnętrza mające już swoją bogatą historię z czasem stają się eklektyczne, ponieważ kolejni dekoratorzy dodają do nich nowe elementy, pozostawiając zaś tylko te które zaspokajają ich gusta.

Meble odziedziczone po przodkach stanowią ozdobę eklektycznego salonu
W stylu eklektycznym bardzo dobrze sprawdza się połączenie starego z nowym. Nie musimy więc rezygnować z nowoczesnych urządzań (typu telewizor ledowy) w salonie wypełnionym antykami. Lekko modyfikując istniejącą aranżację już nadajemy jej eklektyczny charakter. Dzięki takim zabiegom wnętrza uzyskują oryginalny charakter, a my nie jesteśmy zniewoleni sztywnymi zasadami jednego stylu. Możemy zaadaptować na swoje potrzeby wybrane elementy z różnych stylów, które nas urzekają i chcielibyśmy je połączyć. W eklektyzmie tworzenie kontrastowych zestawień jest bardzo pożądane.
 
Wnętrza pałaców często są eklektyczne ponieważ były urządzane przez kilka pokoleń
W stylu eklektycznym można zaaranżować każde pomieszczenie: w salonie w stylu minimalistycznym możemy wyeksponować zabytkowe wazy, ozdobne sekretarzyki lub nowoczesne i futurystyczne siedziska w wyrazistym kolorze. Kuchnia w stylu angielskim lub prowansalskim może odmienić się za sprawą elementów ze stali nierdzewnej, nowoczesnej wyspy z kuchenką lub wysokiego blatu ze stołkami barowymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby eklektyzm zawitał także do sypialni lub łazienki, gdzie romantyczne toaletki i koszyki wiklinowe zestawimy z lampą lub z zegarem w stylu industrialnym. Ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie stylu retro z nowoczesnymi meblami, które są stylizowane na dawny styl, ale oczywiście wykonane są z materiałów najnowszej generacji. Możliwości są doprawdy nieograniczone!
 
Do stylu retro pasują nowoczesne meble stylizowane, takie jak pufa Roller Antyq
Czy jest jednak coś, co nie pasuje do stylu eklektycznego? Czy kontrola wynikająca z naszego własnego poczucia smaku, intuicji dekoratorskiej oraz ogólnych zasad kompozycyjnych i estetycznych pozwolą nam uniknąć aranżacyjnego faux pas? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa, bowiem w stylu eklektycznym każde zestawienie stylów winno się obronić, jeśli umiemy je uzasadnić. Powiedzmy jednak szczerze, że niemodna boazeria nie będzie pasować do nowoczesnej kuchni. Trudno sobie wyobrazić także, aby bibeloty z pokoju dziecięcego dobrze wyglądały na babcinym sekretarzyku. Pamiętajmy, aby nie wykorzystywać stylu eklektycznego jako wytłumaczenia dla chaosu i nieporządku oraz nadmiernego nagromadzenia przedmiotów w danym wnętrzu.
 
Eklektyzm nie powinien być wymówką jeśli nie radzimy sobie z aranżacją wnętrza