Kanapa do salonu: jasna czy ciemna?

Meble w nowoczesnym salonie mogą być zarówno jasne, jak i ciemne. Dobrze jednak wiedzieć, czym powinniśmy się kierować przy wyborze kanapy, która najczęściej stanowi centralny punkt salonu. Jak stworzyć spójną aranżację, tak aby sofa lub kanapa pasowała do koloru podłogi, ścian i dekoracji? 

Ciemna kanapa w jasnym wnętrzu skupia na sobie uwagę, a w ciemnym wtapia się w tło
Kolor kanapy, narożnika lub sofy w salonie powinien być dopasowany do wystroju całego pomieszczenia. Wiele osób decyduje się na ciemne kolory, licząc na to, że będą one bardziej praktyczne: trwałe i odporne na zabrudzenia. Zwłaszcza rodzice małych dzieci podają ten argument jako decydujący podczas zakupów. Tymczasem okazuje się, że ważniejszym aspektem jest materiał, z jakiego wykonano obicie kanapy oraz to, czy pokrowce są zdejmowane i w razie zabrudzenia będzie można je wyprać. Dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją całego produktu, aby wiedzieć, jakimi środkami można czyścić i odświeżać dany mebel.

Kolorowa kanapa i stonowana pufa dobrze się prezentują w jasnym wnętrzu
Ciekawy efekt aranżacyjny osiągniemy wstawiając ciemny mebel do pomieszczenia w jasnych barwach, bowiem wówczas będzie on skupiał na sobie uwagę. Natomiast jeśli liczymy na efekt  "wtopienia się w tło" winniśmy unikać kontrastów i powielić podobne lub te same barwy zarówno na ścianach, jak i na meblach. 

Zwolennicy światła i przestrzeni zapewne do nowoczesnego salonu wybiorą jasne meble. Warto wiedzieć, że ciemne podłogi pozwalają na aranżacje zarówno z jasnymi, jak i z ciemnymi meblami. Niemniej jeśli chcemy uzyskać przytulny charakter wnętrza lepiej unikać mocnych kontrastów i tworzyć stonowane zestawy. 

Efekt wtopienia w tło można osiągnąć powielając ten sam kolor w różnych odcieniach 
Jeśli chcemy aby kanapa w salonie była prawdziwą ozdobą powinniśmy możemy wybrać mebel w ostrym, energetycznym kolorze. Wnętrze powinno być wówczas neutralne, aby nasz wyróżniony, ekstrawagancki  mebel był dobrze widoczny. Warto pamiętać, że kontrast można osiągnąć zestawiając ze sobą przedmioty o różnej formie, kolorze i kształcie. Nasza aranżacja powinna uwzględniać także rodzaj obicia kanapy, ponieważ materiały potrafią dodawać meblom objętości, rozmiaru, ciężaru lub tworzyć optyczne wrażenie miękkości. 

Zwolennicy światła i przestrzeni do nowoczesnego salonu wybierają jasne meble