Wzór w paski i w kratkę we wnętrzach: który wygląda korzystniej i do jakiego stylu pasuje?

Tkaniny w paski i w kratkę w wystroju wnętrz zawsze przyciągają uwagę, ponieważ są  uniwersalne i urozmaicają zarówno meble klasyczne, stylizowane, jak i nowoczesne. Paski na siedziskach takich jak: sofa, kanapa, worek sako czy pufa, nadają im lekkości, optycznie ich gabaryty stają się mniejsze. Natomiast wzór w kratkę pasuje do stylu rustykalnego i angielskiego, a także do domku letniskowego na wsi. Który z tych wzorów prezentuje się korzystniej we wnętrzach? 


Połączenie wzoru w kratkę z paskami tworzy swojski klimat. Klasyczne paski są eleganckie.

Drobne, wąskie oraz średniej grubości paski na meblach do siedzenia w odcieniach niebieskiego i zieleni kojarzą się ze stylem marynistycznym i angielskim stylem cottage: swobodą lata, domkiem letniskowym, odpoczynkiem na plaży lub nad jeziorem. Jeśli wybierzemy pasy szerokie w intensywnej kolorystyce lub w tonacjach pastelowych, nawiążemy do stylu klasycznego oraz nowoczesnego. Trzeba przyznać, że obydwie wersje dobrze prezentują się na narożnikach i kanapach, ale szczególnie korzystnie wyglądają meble relaksacyjne wykonane z tkaniny w pasy. Połączenie lekkości wzoru w paski z wygodą użytkowania pufy sprawia, że całość jest spójna i nie powoduje żadnych dysonansów estetycznych. 

Pufa Lazy Pasy ze względu na swoje rozmiary świetnie nadaje się do wypoczynku

Dekoratorzy wnętrz zwracają uwagę, że motyw pasków wprowadza pewną dynamikę w siedzisko, a dokładniej w jego formę. Natomiast wzór w kratkę zdaje się być bardziej statyczny, dlatego odradza się używanie go na meblach o znacznych gabarytach, które ozdobione kratką wydają się optycznie cięższe i większe niż są w rzeczywistości.  


Materiał w wąskie pasy o modnych odcieniach pasuje do nowoczesnych wnętrz

Ciekawe spostrzeżenie na temat wzoru w paski można odnaleźć pośród rad projektantów wnętrz, którzy planując remonty i rewitalizację starych budynków, zauważyli, że paski kojarzą się z nowością: meble z tym motywem wydają się zawsze młodsze i mniej zużyte niż te w jednolitym kolorze.  

Wzory w odcieniach niebieskiego i zieleni pasują do stylu marynistycznego i angielskiego cottage

Paski na meblach do siedzenia w stylu klasycznym i nowoczesnym, podobnie jak na ubraniach, nigdy nie wychodzą z mody - mogą chwilowo zejść z pierwszego planu, gdy pojawi się jakiś nowy trend związany przykładowo z folkiem lub imitacją skór zwierzęcych, ale dość szybko znów wracają do łask. Nieco inaczej ma się rzecz ze wzorem w kratkę, który z uwagi na swoją intensywność ma dużo mniejsze powodzenie wśród dekoratorów wnętrz. Niemniej i z tego motywu warto czasem skorzystać, by odmienić stare fotele lub odnowić obicia krzeseł w kuchni. 

Tkanina w drobne paski nadaje meblom do siedzenia lekkości i optycznie je pomniejsza
 Źródło: http://pufy.pl/