Styl militarny we wnętrzach - jakie elementy są na topie, a jakie są passe?

Militaria eksponowane w domowym zaciszu są z pewnością oryginalne, ale bywają też nieco kontrowersyjne. Czasem trudno ocenić, jakie elementy wystroju związane z wojskowością są modne, a które zostały już odesłane do lamusa. Jak ustrzec się przed popełnieniem aranżacyjnej gafy?
Styl militarny we wnętrzach

Nowoczesny styl militarny we wnętrzach nie oznacza wcale zwisającej z sufitu siatki maskującej, ani gablot wypełnionych granatami i hełmami. Owszem - kolekcje broni, mundurów i innych przedmiotów militarnych, mogą być ważnym elementem aranżacji, ale jeśli nie posiadamy takowych zbiorów, to istnieją inne sposoby, by delikatnie i nienachalnie zaznaczyć nasze zainteresowanie wojskowością.


Nowoczesne trendy wskazują na konieczność maskowania lub wtapiania mocnych akcentów wojskowych w klasyczny wystrój wnętrza. Połączenie oryginalnie zaadaptowanych skrzyń wojskowych, manierek, czy też innych elementów żołnierskiego ekwipunku, z przedmiotami codziennego użytku, pozwoli nam osiągnąć efekt zaskoczenia. Podobnie działa wprowadzenie barw w odcieniach wojskowych - warto spróbować odświeżyć mieszkanie i zamiast klasycznych zieleni i brązów wprowadzić odcienie wojskowego moro, które doskonale komponują się z bielą.

Pufa Sako Moro z wodoodpornego poliestru
Aktualnie niezwykle modne są niebanalne połączenia stylów, czyli na przykład militarnego ze skandynawskim. Wyznaczenie wspólnej przestrzeni dla odległych stylów nie musi wiązać się z żadnymi kompromisami w sferze estetyki. Propozycją wartą uwagi jest wprowadzenie do aranżacji takich elementów, które są zaskakujące i nietuzinkowe, jak na przykład pufa sako moro w pokoju nastolatka lub skrzynia wojskowa używana jako pojemnik na pościel w sypialni.


Warto wiedzieć, że aranżacja pomieszczeń w formie quasi-bunkrów wojennych jest już dawno passe. Należy więc unikać sytuacji, w której po przekroczeniu progu pokoju miłośnika wszelkiego rodzaju oręża poczujemy się jak w bazie wojskowej lub w składzie broni. Radykalizm w kwestii wystroju jest ryzykowny, szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z upodobaniami kojarzącymi się z kultem broni, przemocą i śmiercią na polu bitwy. Unikajmy tych mocnych skojarzeń, aby w domowym zaciszu panowała pogodna i miła atmosfera. Jeśli mamy w domu młodego zapalonego militarystę studźmy jego zapędy, aby nie przemienił pokoju w bazę wojskową, ale okażmy akceptację dla jego hobby kupując mu miękkie poduchy do siedzenia lub fotele w ulubionym deseniu moro.

Źródło: pufy.pl